معنی شرینک پک

شرینک پک “shrink pack” به معنی بسته بندی انقباظی است. در این کلمه pack یا packing به معنای بسته بندی و shrink به معنای انقباظ و جمع شدگی است. این گونه از بسته بندی برای در کنار هم قرار دادن تعدادی جعبه یا بطری استفاده می شود. حتما بطری های آب معدنی، نوشابه های گاز دار ۱.۵ لیتری یا ماست های کوچک پاستوریزه را در لفاف های پلاستیکی شفاف رنگ دیده اید که به صورت ۴،۸،۱۲ تایی و … در داخل روکشی پلاستیکی کنار هم قرار گرفته اند. محصولاتی که خود دارای پوشش و جعبه هستند و به صورت بوکس های چند تایی عرضه می شوند را شرینک می نمایند تا ضمن تعادل در چینش، خود پوشش جعبه نیز نمایان باشد. شرینک نوعی روش برای در امان قرار دادن محصولات است.

شرینک آب معدنی

دستگاه شرینک پک

بسته بندی به کمک شرینک اقبال زیادی پیدا کرده که به کمک دستگاه شیرینگ پک که معادل انگلیسی آن Shrink Wrap Machine نام دارد انجام می پذیرد. این ماشین از قسمت های مختلفی تشکیل شده که مهمترین آن بخش برقی و کنترلی، کوره پخت، دستگاه نوارنقاله و تیغه دوخت است. دستگاه شیرینگ پک به دو گونه اصلی شیرینگ پک کابینی و دستگاه شرینک پک تونلی تقسیم بندی می شود که در مدل های مختلف با حجم های متفاوت طراحی و تولید می گردد. شرینک کابینی برای بسته بندی های کوچک و تعداد کم و مدل تونلی برای کارهای صنعتی و تیراژ زیاد استفاده می شود.

فیلم شیرینگ پک

رول هایی که برای پوشش محصولات در دستگاه شیرینگ استفاده می شود از جنس های PVC، Polyethylene و Polypropylene هستند که عموما با روش Plastics Extrusion تولید می شوند. برخی از این ترکیبات مانند فیلم های Polyolefin به گونه ای تولید می شوند که کاملا قابل بازیافت باشند. برای مواقعی که قرار است مستقیما موا غذایی بدون پوششی شیرینک شوند جنبه های بهداشتی مواد تشکیل دهنده فیلم شرینک پک مورد توجه قرار می گیرد. میزان انقباظ فیلم ها با یکدیگر متفاوت است به همین جهت درجه حرارت و زمان عبور بسته ها از تونل دستگاه شرینک پک را با این فیلم ها در نظر می گیرند.

فیلم شیرینگ پک

فرایند بسته بندی شرینک پک

فرایند شرینک پک
  1. در ابتدا محصولات روی دستگاه نوار نقاله چینش و آماده بسته بندی می شوند.
  2. طبق محاسبات انجام شده مقداری از فیلم شرینک پک بریده و روی محصول قرار می گیرد. اندازه فیلم بر اساس فاکتورهای متعددی از جمله جنس ، حرارت کوره و نوع بسته بندی انتخاب می گردد.
  3. نوارنقاله با سرعت معین حرکت کرده و محصول را به سمت تونل حرارتی که از قبل به دمای مورد نظر رسیده می برد. نایلون شیرینگ بعد از حرارت در این ناحیه جمع می شود.
  4. بسته بندی نهایی شکل گرفته است و آماده انبار یا انتقال به بازار هدف است.

مزیت های شرینگ پک

  • قرار گیری مرتب چندین محصول یکسان در کنار یکدیگر
  • جلوگیری از ورود غبار و رطوبت به کالا
  • امکان استفاده از فیلم شرینک رنگی و دارای چاپ نقش و علائم
  • جلوگیری از ریزش کالاهایی که به روی پالت هستند
  • سهولت در بارگیری و تخلیه اجناس