استرچ ( Stretch ) در لغط به معنی کش آمدن است. گاهی برخی از محصولات یا قطعات بعد از تولید برای سهولت در حمل و نقل روی پالت گذاشته می شوند. بهترین شیوه بسته بندی این محصولات استفاده از استرچ کردن است. برای محفوظ نگه داشتن و یا ثابت نگه داشتن محتویات روی پالت، سلفونی شفاف روی آن کشیده می شود که این کار توسط دستگاه استرچ پالت صورت می گیرد.

دستگاه استرچ پالت

استرچ کردن محصولات روی پالت می تواند به دو شیوه استرچ دستی و ماشینی انجام گیرد. در نوع دستی فیلم استرچ درون رول گیر قرار می گیرد و کارگر لایه های فیلم را دورادور پالت و محتویات روی آن را می پوشاند. اما ماشین استرچ عملیات استرچ پیچی را خودکار و با سرعت بسیار بالاتری انجام می دهد.

استرچ دستی

نایلون استرچ پالت

پوشش پلاستیکی نازکی که برای استرچ پیچی کالا و وسایل در دستگاه استرچ پالت قرار می گیرد نایلون استرچ یا فیلم استرچ نامیده می شود. این روکش ها از جنس PVC که یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است و مشتقات آن تهیه می شود. میزان کش آمدن این نایلون ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. در نوع مرغوب می تواند تا ۴۰۰ درصد افزایش طول داشته باشد. ضخامت این فیلم ها و میزان شفافیت آن با توجه به کاربرد آن متغیر است. برای پوشش محصولات سنگین از انواع ضخیم تر استفاده می شود.

نایلون استرچ

مزیت دستگاه استرچ پالت

  • جلوگیری از ریزش محصولات روی پالت
  • حمل و نقل راحت تر پالت ها
  • در امان ماندن محصولات از قطرات آب و گرد و غبار
  • کاهش وزن محصول بسته بندی شده
  • بالا رفتن سرعت بسته بندی